Výročí

Výletní loď "Arnošt z Pardubic" v přístavišti

Dnešní výročí 12.10.2000

byla v přístavišti pod zimním stadiónem na Labi pokřtěna výletní loď Pardubické plavební společnosti jménem "ARNOŠT Z PARDUBIC" a tím současně představena pardubické veřejnosti.

Dnešní výročí 12.10.1998

byla v Bohdanči v hotelu TECHNIK zahájena za účasti 60 českých, britských, německých, španělských a holandských odborníků třídenní mezinárodní konference "Veřejná správa '98". Jejím pořadatelem byla již po třetí FES UPa.
V roce 1997 vytvořil Josef Váňa nový rekord, dokázal zvítězit již popáté

Dnešní výročí 12.10.1997

zvítězil ve 107. ročníku Velké pardubické steeplechase Josef Váňa na devítiletém valachu Vronsky. Váňovo vítězství bylo jeho celkově páté, čímž vytvořil rekord v počtu dosažených vítězství.
Paní Nohejlová-Prátová při oslavách výročí pardubického gymnázia

Dnešní výročí 12.10.1995

oslavilo pardubické gymnázium 85 let svého trvání. Oslavy se konaly v Domě hudby a v Městském divadle. Oslav se zúčastnili mj. i bývalí absolventi školy např. primátor města Ing. L. Slezák, CSc., ředitel školského úřadu v Pardubicích Ing. Pavel Mádl, ředitel VČM v Pardubicích PhDr. Frant. Šebek a nejvzácnější host, 95letá univ. prof. PhDr. Emanuela Prátová-Nohejlová, DrSc., jedna z 12 absolventek 1. ročníku pardubického dívčího gymnázia.

Dnešní výročí 12.10.1992

byla v Bohdanči otevřena pobočka České spořitelny.
Jan Kašpar

Dnešní výročí 12.10.1959

byly vydány známky na počest první českého aviatika, pardubického rodáka Ing. Jana Kašpara.
Předání pravoru 1. českolovenské jednotce "Nazdar" v Bayonne

Dnešní výročí 12.10.1914

se konala v městečku Bayonne v jihozápadní Francii přísaha české dobrovolnické vojenské jednotky "Nazdar" na prapor, který našim vojákům věnovaly ženy z Bayonne. Přísahu několika stovkám českých a slovenských legionářů přečetl dobrovolník francouzské "cizinecké legie" Bohuslav Svoboda z Jezbořic: "Ve jménu volnosti, rovnosti a bratrství a v důvěře v Republiku slibujeme, že budeme bojovati pro práva Republiky a lidskosti až do posledního muže a do poslední krůpěje krve". Praporečníkem setniny byl zvolen Karel Bezdíček ze Sezemic. Bezdíček byl 9. května 1915 - s praporem v ruce - při nasazení proti Němcům těžce raněn. Zranění téhož dne podlehl. V Pardubicích je po Karlu Bezdíčkovi pojmenována ulice na Bílém předměstí, v Sezemicích jej připomíná pomník.

Dnešní výročí 12.10.1910

se vyčlenil ze sportovního odboru TJ Sokol Holice a zahájil svou vlastní činnost samostatný Sportovní klub (SK) Holice.

Dnešní výročí 12.10.1851

uspořádal Krajský hospodářský spolek Pardubice na tehdejším pastvišti, zvaném "Velká obec", (v místech dnešního poštovního úřadu Pardubice 2 u nádraží), výstavu rohatého dobytka, hospodářských strojů a pluhů.