Anniversary

Martin Doktor neskrývá radost ze zlaté medaile v Atlantě. Snímek je z Pardubických novin.

Anniversary today 04.08.1996

zvítězil kanoista Martin Doktor na OH v Atlantě na 500metrové trati C1 a získal tak svou druhou zlatou olympijskou medaili.
Pekařství a krupařství pana Smilka

Anniversary today 04.08.1919

byl zvolen starostou Horního Jelení místní pekař Bedřich Smilek.

Anniversary today 04.08.1861

sehráli přeloučští divadelní ochotníci hru "Paní Marjánka, matka pluku".

Anniversary today 04.08.1849

vydalo ministerstvo vnitra výnos, kterým vzniklo v českých zemích sedm krajů, v jejichž čele stáli krajští prezidenti. Jedním ze sedmi krajů byl i kraj Pardubický, k němuž patřily okresy Chotěboř, Chrudim, Německý (Havlíčkův) Brod, Kolín, Kutná Hora, Lanškroun, Ledeč nad Sázavou, Litomyšl, Pardubice, Kostelec nad Černými lesy a Vysoké Mýto. Pardubice se staly sídlem krajské vlády. Prvním presidentem této krajské vlády byl Maxmilián z Obentrautu. Kraj zde však nebyl dlouho (regionální historici tvrdí, že pro liknavost městských představitelů), brzy se ukázalo, že správa takto rozlehlých krajů je těžkopádná. Od roku 1855 bylo proto zřízení se sedmi kraji zrušeno a nahrazeno zřízením dvanáctikrajovým. Krajská vláda v Pardubicích byla zrušena a sídlem kraje se opět stala Chrudim.

Anniversary today 04.08.1680

udělil císař Leopold I. výsadu městu Holice pořádat tři výroční trhy a trh týdenní.
Jan Žižka - reliéf mistra Vil. Amorta na novém domě Občanské záložny z r. 1902

Anniversary today 04.08.1423

došlo u Hradce Králové k bitvě dvou vojsk, která se obě šikovala pod stejnou zástavou - černým praporem s rudým kalichem, tedy vojsk husitských. Oč šlo? Tehdejší hejtman hradecký, spojenec Pražanů, Diviš Bořek z Miletínka, meškal kdesi na Moravě. Divišův odpůrce kněz Ambrož zosnoval v Hradci převrat a povolal sem Jana Žižku. Jakmile se to Diviš Bořek dozvěděl, rychle spěchal s Pražany k Hradci. Pražské vojsko čekaly před Hradcem u Strachova dvora voje Jana Žižky, který po krvavé řeži 4. srpna 1423 zahnal Pražany na útěk. Diviš Bořek ujel s věrnými na svou Kunětickou horu, která mu poskytla bezpečnou ochranu.