Events


Den pro dětskou knihu: Cesta knihy

Zveme všechny zvídavé děti i jejich rodiče na vzrušující Cestu knihy, jak zní podtitul letošního ročníku celostátního Dne pro dětskou knihu.
Děti se můžou těšit na bohatý program plný soutěží a tvůrčích aktivit, který knihovna připravila ve spolupráci s Východočeskou galerií, Východočeským muzeem, Turistickým a informačním centrem
a s DDM Beta.


Na soutěžních stanovištích se na chvíli stanou spisovatelem, ilustrátorem tiskařem nebo knihvazačem. Kromě toho, že si na těchto stanovištích postupně vyrobí svou vlastní knížku, si také můžou vysloužit registraci do knihovny na následující rok zdarma nebo vstupenku na výstavy na Zelené bráně a v Mázhausu.
V rámci doprovodného programu na ně čeká tvorba obří omalovánky, malování na obličej nebo výroba placek (odznaků).
Vyvrcholením dne bude scénické čtení s herci Východočeského divadla Romanou Chvalovou a Eliškou a Josefem Láskovými, kteří nám představí nejhezčí dětské knížky roku 2018!

V průběhu dne bude také probíhat veřejná sbírka dětských knížek pro děti z azylového domu SKP-CENTRA a sbírka audioknih a hudebních nosičů pro seniory z Pardubické nemocnice a LDN Rybitví.


Akce se koná pod záštitou 1. náměstka hejtmana Ing. Romana Línka, MBA

vstup zdarma
prostory knihovny

30. 11. 2019 | 9–17 hod.

************************************************************************************

Program

SOUTĚŽNÍ STANOVIŠTĚ V KNIHOVNĚ

Na čtyřech stanovištích čekají na soutěžící úkoly, za které získají razítka na soutěžní kartu. Děti si zkusí vyrobit vlastní knížečku.

Inspiraci pro ni mohou získat ve sklepení knihovny díky VODNICKÉ POHÁDCE. Podaří se dětem s pomocí heřmánkové víly zachránit nemocný rybník? (Pozor, sklepení nemá bezbariérový vstup, náhradní stanoviště najdete v atriu za regionální studovnou). Na malém dětském oddělení v ATELIÉRU U KAŇKY si děti mohou zkusit práci spisovatele a ilustrátora, naproti na velkém dětském oddělení potom práci KNIHVAZAČE. V univerzálním sále ve SVĚTĚ KNIHOMILŮ si budou moci prohlédnout oceněné knihy ankety SUK a vybrat si pro sebe tu nejlepší knihu.

DOPROVODNÝ PROGRAM V KNIHOVNĚ

atrium u čítárny

Výstava knížek pro děti

možnost získat poukazy na slevu do knihkupectví

Omalovánky, záložky a deskové hry od Duhové kočky

regionální studovna

Knihovnická kavárnička 

Tady je to správné místo pro odpočinek, kávu, čaj a něco malého na zub. Zároveň můžete přidat vlastní stránku do společně vytvářené knížky.

1. patro, chodba před odd. naučné literatury

Stánek s výtvory Patchworkových paní pardubických

2. patro, chodba před univerzálním sálem

Malování na obličej od profesionální výtvarnice Evy Mašínové

ZÁVĚREČNÉ VYSTOUPENÍ

Scénické čtení s herci Východočeského divadla

Romana Chvalová a Eliška a Josef Láskovi vám představí příběhy a básničky z nejhezčích dětských knížek roku 2018!

16.00 univerzální sál

SOUTĚŽNÍ STANOVIŠTĚ MIMO KNIHOVNU

VÝCHODOČESKÁ GALERIE, DŮM U JONÁŠE

Východočeská galerie v Pardubicích připravila doprovodný program věnující se ilustraci. Návštěvníci se prostřednictvím jednotlivých úkolů seznámí s tvorbou dětských knih Miroslava Šaška. Pro zájemce bude mimo jiné připraven workshop věnující se grafickým technikám.

VÝCHODOČESKÉ MUZEUM V PARDUBICÍCH, POKLADNA MUZEA 10–16 HODIN

Cesta knihy ve Východočeském muzeu se zastaví  v „tiskárně“.  Zkusíte si tisk linorytových obrázků, psaní na psacím stroji nebo jednoduchý tisk na přáníčko.

DOPROVODNÝ PROGRAM MIMO KNIHOVNU

ZELENÁ BRÁNA 10–12 A 1316 (1213 POLEDNÍ PAUZA)

Cesta do středověku

V rámci Dne pro dětskou knihu „Cesta knihy“ se neváhejte také vydat na cestu do středověku. Zavítejte na jednu z nejznámějších památek Pardubic – Zelenou bránu! Ve věži – při výstupu na vyhlídku – se můžete seznámit s historickými expozicemi určenými především dětem. Instalace s názvem Kronika města Pardubic vám představí pověsti vážící se ke vzniku erbu pánů z Pardubic a pánů z Pernštejna a uvede vás do historických interiérů, kde můžete zastihnout městského kronikáře, trubače i správce věžních hodin při jejich každodenní práci. Kromě vyhlídky také můžete zcela zdarma v předbraní Zelené brány navštívit výstavu fotografií, rekvizit a kostýmů „Flamenco!“. Vydejte se tedy na skok do Španělska a zároveň na středověkou dobrodružnou cestu!

Děti, které nasbírají alespoň 4 razítka do soutěžní karty, mají do věže a na vyhlídku Zelené brány vstupné zdarma + 1 dospělá osoba zdarma (doprovod). Ostatní hradí vstupné dle aktuálního ceníku Zelené brány.

Výstava je zdarma.

MÁZHAUS

Přichází čas vánoční

Hlásí se podzim, přichází zima a nastává předvánoční čas… Projděte si cestu od podzimu až do zimy, načerpejte inspiraci na Vánoce a připomeňte si společně s dětmi české vánoční tradice a zvyky. Výstavu v šatlavě pod Mázhausem připravovaly pardubické výtvarnice Andrea Sokolová a Hanka Iličová.

Děti, které nasbírají alespoň 4 razítka do soutěžní karty, mají vstupné na výstavu v šatlavě pod Mázhausem zdarma.