Foto


Žena objektivem Olgy Stráníkové

Litomyšlská výtvarnice Olga Stráníková na výstavě představuje své poetické fotografie zhotovené unikátní technikou bromolejotisku, lithprintu a ručním  kolorováním.

Slovo autorky o své tvorbě:

"Narodila jsem se a vyrůstala na Vysočině, nyní již šestým rokem žiji a tvořím v Litomyšli. Dlouho jsem hledala, čím bych naplnila svůj vnitřní svět. A našla jsem. Fotografování. Když fotím, rozmlouvám se svou duší a cítím se nejvíce sama sebou.

Používám kinofilmovou zrcadlovku a vše, od vyvolání filmu po zhotovení zvětšenin ve fotokomoře, si zpracovávám sama. Potřebuji více, než jen zmáčknout spoušť - dotek papíru, červené světlo, vůni chemikálií, experimentování s barvami, světlem, stíny.

Oslovujeme  mě symbolismus, dekadence, expresionismus, umění z přelomu 19. a 20. století a díla fotografů spadajících do tohoto období. Fascinují mě staré fotografické techniky, z nichž jsem si osvojila bromolej. Oblíbila jsem si též techniku Lithprint a ruční kolorování fotografií.

Co se motivů týče, přitahuje mě kouzlo starých půd, opuštěných hřbitovů, tajemných zákoutí. Středobodem mých fotografiích se ale stala žena. Snažím se zachytit její křehkost i sílu, mentalitu, emoce, příběh."

 

- Út 03.03.2020

schodiště knihovny